Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Informacja przez RSS

Posty [ 12 ]

1. (TRAIL Team) |

Temat: Podział i prezentacja ogólnopolskich szlaków turystycznych

Wśród wielu polskich szlaków, znajdziemy sporo takich, które mają setki kilometrów, zarządzane są przez różne jednostki ale funkcjonują pod jedną nazwą (najlepszy przykład to Główny Szlak Beskidzki). Opracowując sposób prezentacji szlaków w TRAIL.PL, natknęliśmy się na problem, w jaki sposób przedstawiać taki szlak w serwisie.

Z jednej strony, jest to pewna całość i jako taka powinna funkcjonować jako pojedynczy szlak. Jednak już pod względem praktycznym, nie ma to większego sensu - nieczęsto taki szlak przebywany jest podczas jednej wycieczki, a do tego dochodzi kwestia zarządzania szlakiem przez różne organizacje w zależności od regionu.

Na razie zdecydowaliśmy podzielić taki ogólny szlak na części wg jednostki zarządzającej i ewentualnie jeszcze wg np. regionu geograficznego i tylko zaznaczać w nazwie to, że szlak jest częścią większego. Jeśli macie inne pomysły jak to prezentować, żeby było najwygodniejsze, wrzucajcie swoje sugestie tutaj, może wspólnie wypracujemy optymalne rozwiązanie.

Lubię to

2. (TRAIL Team) |

Odp: Podział i prezentacja ogólnopolskich szlaków turystycznych

Propozycja tymczasowa - stawianie WAYPOINTÓW na szczytach, skrzyżowaniach szlaków oraz w momencie łączenia się i rozdzielania szlaków.

Lubię to

3. (Nowy na forum) |

Dziś dołączyłem do społeczności TRAIL , proszę o wyrozumiałość z Waszej strony
    Nie wiem jak dodawać nowe szlaki i wielu innych rzeczy. Bardzo lubię jazdę rowerem i jest to mój środek transportu.
    Skawina leży na Bursztynowym Szlaku, niestety na terenie naszej gminy wiedzie po drogach bardzo zatłoczonych samochodami.
    Bursztynowy Szlak Greenways to międzynarodowa polsko-słowacko-węgierska trasa rowerowa prowadząca przez słowiańską krainę, doliną Wisły.
    W sieci istnieje strona Bursztynowy Szlak, nie podaję linka bo nie wiem czy można.

Lubię to

4. (TRAIL Team) |

@romang: Witamy w gronie pozytywnie zakręconych wink Jeśli pojawią się konkretne problemy, możesz je wpisać tu, zgłosić alert do danego szlaku lub napisać maila do twórców serwisu. Powodzenia!

Lubię to

5. (Nowy na forum) |

Mam nadzieję, że znajdzie się w naszym regionie grupa osób, podejmie temat budowy i oznakowania szlaków. Bardzo dobrze przygotowany Projekt Sieci Szlaków Turystycznych wraz z cennymi uwagami, chociaż krok po kroku będzie realizowany.
    http://bliskokrakowa.pl/download/MAPA_SKAWINA.jpg
    W moim przypadku rower to środek transportu-dojazdy do pracy, na zakupy. Zabieram go również na wczasy. Postanowiłem zintegrować środowisko rowerowe w naszym mieście, zacząłem od Facebook zakładając stronkę, rozmawiam z rowerzystami tymi którzy w necie nie goszczą, dotarłem do paru radnych. Może ktoś z włodarzy dostrzeże potrzeby rowerzystów.

Lubię to

6. (Nowy na forum) |

Przeglądając dzisiaj zestaw Bieszczadzkich Szlaków natknąłem się na kilka podobnych szlaków - dotyczy to Głównego Szlaku Beskidzkiego. W tej chwili mamy na stronie kilka wersji, np.:
    - GSB odcinek: Komańcza - Tarnica 78 km
    - GSB odcinek: Komańcza - Wołosate 93,5 km
    - GSB odcinek: Wołosate - Przełęcz Goprowska 13,8 km

Wygląda to tak, ze każdy może dodać sobie kawałek szlaku na stronę i nagle okazuje się, ze mamy jak wyżej 3 wersje szlaku które po części/całości pokrywają się na wzajem.
    Czy można to ze sobą jakoś połączyć/skalać itp?
    Na pewno byłoby to mega ułatwieniem w wyszukiwaniu szlaków.

Powyższe wzięło się z tego, że również planowałem wrzucić odcinek GSB: od Kalnicy do Wołosatego. Ale nie chce wprowadzać kolejnego kawałka który będzie mieszał w wyszukiwarce wink

No chyba, że powyższe to tylko moje spostrzeżenia i pozostali użytkownicy maja inne zdanie smile
    Jak tak to trudno - pójdę za większością - choć mi nie po drodze tongue

Po za tym szacun dla pomysłodawcy za ten portal smile)

Lubię to

7. (TRAIL Team) |

GSB do duży "problem"... Ciężko jest stworzyć sensowny, w miarę szczegółowy opis całej trasy, do niedawna mieliśmy też problem z uzyskaniem jego kompletnego śladu.

Aktualnie postanowiliśmy zostawić większość tras stanowiących fragmenty GSB (to samo tyczy GSS i innych szlaków długodystansowych), jednak ujednolicając ich nazwy, tak by były jak najbardziej czytelne i wygodnie dla użytkownika. Docelowo wprowadzamy właśnie do bazy "szlaki nadrzędne", które będą stanowiły główny zbiór informacji (odnośniki do poszczególnych fragmentów prawdopodobnie też), a te "odcinki" będzie można używać jako warianty przy planowaniu krótszych wypadów.

Łączenie śladów jest w tej skali procesem dość praco- i czasochłonnym, więc jak na razie nie widzimy lepszych rozwiązań, niż w/w.

Jeśli macie jakieś pomysły - jesteśmy otwarci na wskazówki smile

Proponuję więc jednak wrzucić ten odcinek, wraz z opisem i fotami (najlepiej, jeśli byłyby zaznaczone punktami na trasie), nazwać go wg przytoczonego schematu i zgłosić alert, że to też jest szlak do podpięcia pod GSB (łatwiej go wtedy znajdziemy).

Lubię to

8. (Nowy na forum) |

Jeśli chodzi o szlaki wytyczane przez PTTK, to kryterium powinien być nadany numer szlaku. Zgodnie z zasadą: jeden numer - jeden szlak. Ponieważ niektóre szlaki są rzeczywiście dość długie i przechodzą przez kilka województw, więc może rozwiązaniem byłoby dzielenie ich na odcinki przebiegające przez poszczególne województwa i nadawanie tej samej nazwy z dopiskiem w nawiasie informującym, na terenie którego województwa przebiega dany odcinek. Wydaje mi się, że korzystacie z bazy szlaków PTTK, więc proponuję, żebyście za jej pomocą powiązali ze sobą odcinki szlaków biegnące przez różne województwa, które na ogół nie mają jakieś popularnie używanej wspólnej nazwy. smile

Lubię to

9. (TRAIL Team) |

romanjas napisał/a:

Wydaje mi się, że korzystacie z bazy szlaków PTTK, więc proponuję, żebyście za jej pomocą powiązali ze sobą odcinki szlaków biegnące przez różne województwa, które na ogół nie mają jakieś popularnie używanej wspólnej nazwy. smile

To niestety nie takie proste, bo cięzko do takiej bazy dotrzeć. Na razie bardziej porządkujemy to we własnym zakresie.

Lubię to

10. (Nowy na forum) |

Jeśli mógłbym swoje trzy grosze w sprawie GSB...

Wydaje mi się, że najbardziej trafione jest rozwiązanie, w którym dzielimy cały GSB na odcinki przebiegające przez poszczególne pasma górskie. Jeden odcinek na Beskid Śląski, jeden na Żywiecki itd. Jeśli niektóre odcinki byłby bardzo długie, można dany odcinek podzielić na np. dwa mniejsze, z punktem dzielącym go znajdujacym się np na najwyższym szczycie pasma, czy szczycie o szeroko znanej nazwie. Myślę, że to poprawiłoby czytelność całego szlaku (a to chyba jest najważniejsze), dodatkowo podkreślając różnorodność Karpat.

Fajnie byłoby też stworzyć jakby specjalną "stronę" GSB, na której znajdowałyby się linki do kolejnych jego odcinków, od Ustronia do Wołosatego. Przy okazji może mapka poglądowa i krótki opis.

Czyli na stronie opisujacej dany odcinek GSB użytkowanik z boku opisu ma linki do pozostałych odcinkóww GSB, na pierwszym miejscu odcinki najbliższe (to już jest), a dodatkowo link do takiej właśnie strony specjalnej GSB, na której są wszystkie odcinki itd.

Lubię to

11. (Forumowicz) |

a ja się zastanawiam czy  nie można usystematyzować jakoś szlaków? np. geograficznie (regionalnie),  zależnie od sposobu pokonania pieszo/rower itp.? Jeśli tak jest a jak coś przeoczyłem to poproszę o sprostowanie smile

Lubię to

12. (TRAIL Team) |

surowy napisał/a:

Jeśli mógłbym swoje trzy grosze w sprawie GSB...

Wydaje mi się, że najbardziej trafione jest rozwiązanie, w którym dzielimy cały GSB na odcinki przebiegające przez poszczególne pasma górskie. Jeden odcinek na Beskid Śląski, jeden na Żywiecki itd. Jeśli niektóre odcinki byłby bardzo długie, można dany odcinek podzielić na np. dwa mniejsze, z punktem dzielącym go znajdujacym się np na najwyższym szczycie pasma, czy szczycie o szeroko znanej nazwie. Myślę, że to poprawiłoby czytelność całego szlaku (a to chyba jest najważniejsze), dodatkowo podkreślając różnorodność Karpat.

Teoretycznie można by to zrobić, bo mamy pełen przebieg GPS, tylko pytanie co wtedy robimy z obecnymi odcinkami

surowy napisał/a:

Fajnie byłoby też stworzyć jakby specjalną "stronę" GSB, na której znajdowałyby się linki do kolejnych jego odcinków, od Ustronia do Wołosatego. Przy okazji może mapka poglądowa i krótki opis.

Czyli na stronie opisujacej dany odcinek GSB użytkowanik z boku opisu ma linki do pozostałych odcinkóww GSB, na pierwszym miejscu odcinki najbliższe (to już jest), a dodatkowo link do takiej właśnie strony specjalnej GSB, na której są wszystkie odcinki itd.

W podstawowej wersji już to jest (http://trail.pl/szlaki/glowny-szlak-bes … o-gsb-3220) , myślę że teraz trzeba to tylko solidnie rozbudować

Lubię to

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź